Facebook – det perfekte udstillingsvindue!

Facebook er et meget interessant medie, for her kan du fremstå, som den du gerne vil være og, du kan udstille hele dit liv.

 

Nogle bruger meget energi på at fremstå som den perfekte kernefamilie aka familie med 2 børn, hus, have osv.

 

Andre bruger meget energi på at vise verden hvor mange dyre vaner de har.

 

Andre bruger meget energi på at fremstå som ultra sunde

 

Andre bruger meget energi på at fremstå som globetrotter

 

Andre bruger meget energi på at følge deres favoritsport og se alle kampe.

For mig er det ene ikke mere rigtig end det andet.

Det jeg synes er mest interessant er, om folk er lykkelige for det liv de har skabt. Om de har lært at elske sig selv for den de er på godt og ondt.

Jeg tror, at hvis man har et stort behov for at få omverdens anerkendelser eller accept på, at det man nu gør også er det rigtige, så tyder det bare på at man ikke følger sit hjerte.  

De personer der vælger at følge deres hjerte og udleve deres drømme, synes jeg er de mest interessante og inspirerende at følge på Facebook.

Venlig hilsen

Zoë Escher, Sushikok & sake sommelier

__________________________

Relaterede artikler efter område




Del indlæg

  • Google
  • Facebook
  • linkedin
  • twitter

Kommentarer

log ind eller opret konto for at skrive kommentarer
Facebook – det perfekte udstillingsvindue - men for hvad. Læs mere