

Lige der hvor verden synes at være imod dig... Lige der hvor du føler, at nu kan der ikke ske flere dårlige ting... Lige der hvor der hvor du har haft den dårligste dag... Lige der hvor du føler alle er imod dig....LIGE DER STOPPER DU OP og mærker efter hvad du tænker. LIGE DER ÆNDER du dine tanker og verden åbner sig for dig.
Dine tanker skaber dine verden.
Du bestemmer dine tanker, som skaberdine følelser. Og dermed de handlinger der sker for dig. Har du ikke prøvet at når du er i godt humør og tingene kører så får du smil og venlighed på din vej, og det modsatte når du er i dårligt humør og bekymrer dig? Der er fordi lige tiltrækker lige. Mere om det.
Jeg har aldrig brudt mig om når andre gik i offerrolle
og ikke tog ansvar....
Og jeg fik noget af en overraskelse da jeg selv blev klar over at jeg i nogle områder af mit liv, selv var en hel del i offerrollen... Hvorfor skulle de også gøre det... Sige det... Jeg var lige så glad indtil... Hvis bare så... Jeg gør hvad jeg kan og alligevel… sætninger som det viser at du ikke tager ansvar for dine egne handlinger og reaktioner på egne og andres handlinger. I bund og grund så er det ikke andre der får dig i dårligt humør, det er dig der vælger hvordan du vil reagere.
Når du først bliver opmærksom på hvad du tænker, og du knækker koden til hvordan du tager ansvar og selv vælger dine tanker og handlinger omkring tingene så vil dit liv ændre sig. Dine dramaer bliver mindre. Du føler du tager ansvar. Du føler du har livet i din hænder og du kan bestemme og beslutte.
Du løfter dig flere meter og føler styrke og power. Livet føles bedre. Du hænger dig ikke i bagateller.
Du vælger dine kampe. Livet føles mere lyst.
Du tiltrækker energi fordi du selv har energi. Lige tiltrækker lige.
Du spænder ikke ben for dig selv længere. Og du tiltrækker ikke ballade og dårligheder.
Når du er i modstand, så møder du modstand. Når du bekymrer dig, skaber du flere bekymringer. Når du ikke tager ansvar, er du i offer, og vil føle dig yderligere uretfærdig behandlet. Og du vil ikke kunne løfte dig og tage ansvar.
Det er en befrielse når man først får det lært.
Men hvordan? Du kan vælge hvor du vil være? I offer? I vrede? I nuet? I taknemmeligheden?
Første skridt ...
Du skal blive bevidst om, hvor du befinder dig mest. Så læg mærke til i hvilken ”kasse” du primært er i løbet af fx en uge.
På plus siden
har vi to grupper begge med to gode energier hvor du tager ansvar og lever i nuet og gør ting der er godt for dig og har positive tanker og handliger. Den ene er mere udad reagerende og den anden er mere nede i kroppen
NUET, HANDLING, SEX, ENERGI, GLAD
PÅ, POSITIV, MOTION, MULIGHEDER
SMIL, BEVIDSTHED, LYS, KÆRLIGHED
ENERGI, HYGGE, FRED I SINDET, KOST
VISUALISERING, MEDITATION, STILHED
DEJLIGT, HYGGE, POSITIVE TANKER
OPMÆRKSOMHED, BEVIDSTHED, MEDITATION,
IAGTAGENDE
På minus siden
har vi ligeledes to negative kasser hvor du er mere ubevidst i dine tanker og handlinger. Den ene lidt mere udadreagerende og den anden indadvendt.
UBEVIDST, STRESS, NEGATIVE TANKER,
PROBLEMER, FRUSTRATION, VREDE,
PROBLEMER, ULYST, NEDERLAG, IRRITATION,
FRYGT, FIASKO
NEGATIVE TANKER, SKYLD, OFFER, IKKE VÆRD AT ELSKE
NEGATIV ENERGI, DEPRESSION, SKAM, IKKE GOD NOK
Når du først bliver bevidst om hvad du tænker, og hvordan du handler kan du vælge at være mere noget andet. Og tage ansvar for dine tanker og handlinger.
OG SÅDAN UNDGÅR DU AT SPÆNDE BEN FOR DIG SELV
Kh,
Jane
__________________________
Kommentarer
log ind eller opret konto for at skrive kommentarer