

Intuitionen er den bedste gave jeg selv har fået, som jeg elsker at give videre til andre.
Clairvoyance og intuition handler for mig ikke så meget om at kunne forudse fremtiden, men at skabe bevidsthed. – At gøre det ubevidste bevidst, – så det kan forløses, samt skabe forbindelse til din “højere bevidsthed” og potentialer – så de kan udleves.
Intuition er for mig at mærke, hvad der føles sandt for mig. Jeg tror den kommer fra vores underbevidste og overbevidste sind. Underbevidstheden opsamler erfaringer gennem vores liv. Ifølge Dr. Bruce Lipton fungerer underbevidstheden 1 million gange hurtigere end bevidstheden. Vi mærker og fornemmer derfor hvad der føles rigtigt for os, inden vores logiske hjerne kan nå at analysere sig frem til et resultat.
Intuition er dog også forbindelsen med noget “større” i og udenfor os selv. En højere bevidsthed, der kan vise os vejen til vores potentiale og vise, hvilken vej vi kan gå, for at udvikle potentialet.
På dette kursus vil du lære at forbinde dig med både en indre- og en ydre bevidsthed.
Hvad får jeg ud af kurset?
Kurset foregår som en workshop, hvor du kommer igennem en personlig udviklingsrejse. Ved at forbinde dig med din indre- og ydre højere bevidsthed, vil du komme i kontakt med dig selv og opnå en følelse af indre styrke, ro og følelsen af at “hvile” i dig selv. Du vil stole mere på hvem du er og de beslutninger du træffer. Kurset kan desuden hjælpe dig i din kreativitet, da al kreativitet stammer fra en højere bevidsthed. I din karriere vil du stå stærkere og have forbindelse med dit indre lederskab, der er forudsætningen for et klart ydre lederskabe.
Du vil lære at lave clairvoyance med metoden fra ThetaHealing, hvor du kommer i meditative theta-hjernebølger og laver clairvoyance fra "7. plan". Theta-hjernebølgen har dels en masse gavnlige effekter på vores indlæringsevne og mentale tilstand og hjælper dig med at øge dine intuitive- og clairvoyante evner. Vianna Stibal, der er ophavskvinde til ThetaHealing, er blevet verdenskendt for denne metode. Læs mere her: (https://www.hellebrinch.dk/thetahealing-uddannelse/eeg-scanninger-under-...)
Kurset vil foregå i en let og afslappet atmosfære. Kort fortalt:
Hvem henvender kurset sig til:
Kurset er for dig der ønsker at styrke din intuition og dermed opnå klarhed i dit private og/eller professionelle liv. Du kan have glæde af kurset uanset om du er nybegynder, allerede er clairvoyant, behandler, leder, selvstændig etc.
Kan alle lære at få kontakt
Vi har alle haft denne kontakt engang og kan lære at genskabe den. Der er naturligvis nogle der har nemmere ved at genskabe denne kontakt end andre, da det handler om at “give slip”, komme indad og turde tage imod de store og positive budskaber.
FÅ KR 300,- I RABAT PR. PERSON; NÅR I ER 2 PERSONER DER TILMELDER JER SAMTIDIG
Da der er begrænset deltager antal på 10 personer, grundet corona, kan du nyde et luksus kursus ved vandet i Snekkersten.
Dato: 7. – 9. maj, 2021
Pris: kr. 4.800,-.
Tider: Fredag 10.30 – 16.30, lørdag og søndag 9.30 – 16.15.
Sted: Strandvejen 118, 1. Snekkersten
__________________________
Helle Brinch, Psykoterapeut MpF, ThetaHealer Instruktør, Hypnoterapeut, HD A
Læs mere her: http://www.hellebrinch.dk/
Kommentarer
log ind eller opret konto for at skrive kommentarer