

Engang for mange år siden mødte jeg en kvinde som jeg følte mig stærkt tiltrukket af. Tiltrækningen var åbenbart gensidig og efter lidt dates og flirten frem og tilbage oprandt det store og længe ventede øjeblik hvor vi endelig skulle have sex. Mine forventninger var på det tidspunkt blevet ret så høje, men til min store overraskelse var det slet ikke så fantastisk og ah ah ah at have sex med hende som jeg havde regnet med (selv om jeg gjorde mig umage for at give den hele armen – eller rettere sagt begge arme). Af en eller anden grund tændte hun mig bare ikke, der var ikke den der elektricitet, intensitet, glød, som man nogle gange kan opleve når man har rigtig god sex. Det hele føltes bare lidt fladt. Så det forhold endte meget hurtigt.
Nogle måneder efter mødte jeg en af mine venner som jeg ikke havde talt med i et stykke tid. Jeg spurgte ham hvordan det gik og han fortalte med stor begejstring at han fornylig havde mødt den mest fantastiske kvinde. Min ven var fuldstændig høj og fortalte hvordan han og den nye kvinde i hans liv for et par dage siden havde været i seng sammen for første gang. Han sagde at det havde været den mest intense og ekstatiske seksuelle oplevelse han nogensinde havde haft. At han havde oplevet et lys og et nærvær og en samhørighed som han aldrig før havde oplevet med nogen anden kvinde. Det her var kvinden i hans liv, sagde han, det var han overbevist om.
Mens min ven med et kæmpesmil på læberne fortalte om sin uforglemmelige, fantastiske første sexnat, begyndte det langtsomt at gå op for mig hvem den kvinde han fortalte mig om var... Det var hende jeg havde haft sex med for nogle måneder siden! En gang sex som jeg havde oplevet som værende en temmelig flad og kedelig affære!
Er det ikke bare interessant! Det var den samme kvinde, de samme bryster, de samme kønsdele, samme hår, samme make-up, samme stemme, som bevægede og opførte sig på samme måde... Men to forskellige mænd havde haft to vidt forskellige oplevelser af hvordan det var at have sex med hende. Den ene mand oplevede det som en temmelig tam og kedelig affære. Mens den anden mand oplevede det som en fuldstændig ekstatisk åbenbaring!
Hvad var forskellen? Hvorfor var disse to mænds oplevelser af at have sex med præcis den samme kvinde så vidt forskellige?
Denne hændelse viste mig noget meget interessant om den aktivitet som vi mennesker kalder for sex. Nemlig at ingen nogensinde har prøvet at have sex med et andet menneske. Det eneste vi oplever når vi har sex er vores egen tankegang omkring det som sker. Og det er vores tankegang omkring det som sker der afgør vores oplevelse af det som sker – ikke det som i virkeligheden sker.
Hvad er sex?
For hvad er sex i virkeligheden? Hvad sker der i virkeligheden når to mennesker har sex? Det er faktisk ganske enkelt og slet ikke noget mysterium. Det eneste der sker er at to kroppe rører hinanden, gnubber sig mod hinanden, presser sig mod hinanden, bliver varme, sveder, bryst mod bryst, læber mod læber, blodet ruller i årerne, kønsdelene svulmer op og bliver fugtige, pikken glider ind og ud af skeden, musklerne begynder at trække sig sammen og... Sex er i virkeligheden en ganske uskyldig gang ”lagengymnastik”. Så uskyldigt som at lave strækøvelser eller svømme sig en tur i havet eller danse eller trække vejret. Det er det sex er.
Det er tanken der tæller
Men hvis sex i virkeligheden ikke er andet end en uskyldig gang lagengymnastik, hvad er det så der gør at vi mennesker oplever sex på alle mulige forskellige måder?
Som hændelsen med min ven og den kvinde vi begge to havde været sammen med viste, ligger årsagen til vores vidt forskellige oplevelser af sex i vores tankegang. Det er din tankegang der afgør hvordan du oplever sex. Du har en række tanker og overbevisninger om hvad du synes er ophidsende og sexet og godt. Og hvis sex lever op til dine tanker og overbevisninger, hvis din partner gør og siger lige de ting du mener er ophidsende og skønt, så oplever du sex som værende ophidsende og skønt. Og hvis din partner ikke gør og siger de ting du mener er ophidsende og skønt, så oplever du sex som værende ikke-ophidsende, ikke-skønt, du føler dig ikke tændt.
Så det eneste du oplever når du har sex er din egen tankegang. Du har en række tanker og overbevisninger om hvad det vil sige at have sex med denne person... ”Det betyder at han elsker mig,” ”det betyder at han ikke elsker mig,” ”det betyder at jeg er god,” ”det betyder at jeg ikke er god,” ”hun er en god elsker,” ”hun er ikke en god elsker,” ”han gør det rigtigt,” ”han gør det ikke rigtigt,” ”hun burde,” ”hun burde ikke”... Og disse tanker og overbevisninger er det som afgør om du oplever sex som værende ”godt” eller ”dårligt”. Din partner har absolut intet at gøre med din oplevelse af sex. Det er din tankegang der afgør din oplevelse af sex.
Sex uden forventninger
Hvordan ville det så være at have sex uden at have nogen som helst tanker, overbevisninger og forventninger om hvordan sex er eller burde være? Bare at være fuldstændig blank? Ville det ikke være vildt!
Men dette er selvfølgelig lettere sagt end gjort. For det kræver selvfølgelig at vi ikke tror på vores tanker, at vi ikke har nogen forventninger, at vi ikke tænker på hvad der skal ske i fremtiden, om fem sekunder, om et sekund, men hele tiden er opmærksom på virkeligheden, på det som rent faktisk sker nu...
For eksempel... Noget som jeg kalder for ”hånd” lægger sig på noget som jeg kalder for ”bryst”. Noget som jeg kalder for ”krop” presser sig mod noget som jeg kalder for ”krop”. Der kommer lyde ud af noget som jeg kalder for ”mund”. Og nu lader jeg også bare være med at kalde noget som helst for noget som helst og oplever bare dette forunderlige vidunderlige som jeg ikke ved hvad er eller kan sætte ord på ske...
Og næste dag når en af mine venner spørger mig hvordan det var at have sex med dette noget som min ven kalder for en ”kvinde” vil jeg svare helt ærligt og med et stort smil på læberne: ”Det ved jeg ikke!”
Der er ikke nogen forskel på at have sex og masturbere
Denne iagttagelse af at ingen nogensinde har prøvet at have sex med et andet menneske, fordi det eneste vi oplever er vores egen tankegang, viser også noget andet interessant: At der ikke er nogen forskel på at have sex med et andet menneske og at masturbere helt alene. Fordi det eneste du oplever i begge tilfælde er din egen tankegang! Dette er også grunden til at nogle mennesker nogle gange oplever det som værende mere ophidsende at masturbere end at have sex. Fordi når man masturberer så lever ”virkeligheden” (det man forestiller sig) i det mindste op til ens ønsker og forventninger!
Kommentarer
log ind eller opret konto for at skrive kommentarerKære venner,med al fare for at bidrage til ordgejl... så tror nok lige at det er her at kæden springer af. Sex, hvad der sker i selve akten, er ligesom fx humor; enten er det godt eller vi griner rent faktisk af det.
Begynder vi at analysere hvorfor vi havde fantastisk sex, eller det modsatte, eller hvorfor vi grinte, bliver det ligesom noget andet. Sex og humor kan ikke forklares.Tim, ikke for at blive belærende, men jeg tror du gør klogt i helt grundlæggende at skelne mellem tænkning og handling (læs fx noget Kierkegaard, det var denne distinktion der gør ham verdensberømt). Vi tænker og handler ikke på samme tid, det er ligeså usammenlignelige størrelser som at opleve fx Paris og så læse om det - ikke dermed sagt at du ikke har prøvet sex.
Men det mentale indhold, dine tanker, forestillinger osv, betinger ikke din oplevelse - virkeligheden, som du ikke kan tænke dig til på forhånd, betinger derimod din oplevelse- selvom det er en uargumenteret sandhed blandt tilhængere af spiritualitet at det forholder sig modsat. Som jeg ser det er succesfuld sex, eller det modsatte, og kemien når vi møder mennesker, grundløs. Går det godt, behøves ingen forklaring, men går det skævt, så begynder behovet for forklaringer at melde sig - omfanget er selvfølgelig afhængig hvor intellektuel et gemyt man er.
Lets face it: du havde jo angiveligt ikke skrevet det du gør, havde det ikke været fordi at du var rystet over at din ven med den samme kvinde havde oplevet det stik modsatte. Summa summarum. Du havde en dårlig oplevelse, derfor begynder du automatisk at ville forklare. Forklare, vel at bemærke, noget som ikke kan forklares: mysteriet om det der sker mellem mennesker når de mødes.
For du er vel ikke ude i at man også kan have det godt ved at kneppe naboens hund bare man imens forestiller sig at det er Marilyn Monroe. Tim, alle dage har der været forskel på forestillinger og virkelighed. Vores mentale indhold (tanker, forestillinger) er statiske af natur. Virkeligheden er i bevægelse = problemet er at vi ikke kan tænke bevægelse. Det betyder her: at du ikke på forhånd kan betinge din oplevelse af virkeligheden da det forholder sig omvendt - .... somehow it seems like you have mixed that up! Gang på gang læser jeg i alt hvad du skriver at virkeligheden er lig vores forestillinger.
Du laver derved en cirkelslutning fordi du dermed bare siger at forestillinger er lig forestillinger. Og så har du intet sagt. Du glemmer hvad forestillingerne skal holdes op imod for overhovedet at være forestillinger. Nemlig virkeligheden.
En interessant virkelighed, fuld af kompleksitet og uudgrundelighed, som jeg fornemmer du ikke ønsker at stille dig måbende undersøgende overfor. Det er i grunden synd. For virkeligheden og vores handlinger (og de medfølgende og ofte uforudsete konsekvenser som er vores virkelighed) er det egentlig interessante - og det som reelt gør os klogere - på alt det vi ikke forstår... Sokrates som i en sen alder måtte erkende at det eneste han vidste var at han vidste mindre og mindre... om hvad: netop virkeligheden.
Mener du at det forholder sig omvendt (at forestillinger betinger virkeligheden, som så ikke er virkeligheden, men igen bare forestillinger, din cirkus-cirkelslutning), vil jeg sige at du er ude i magisk tænkning.... ligesom børn der tror de kan styre verden - bare fordi de ønsker det.
Kære Tim: acceptér tingene (virkeligheden som den er og viser sig) som de - og slip for hovedpinen. Lad os forundres med accept over de unikke dele af virkeligheden vi hver især oplever på vores livsvej.
Mange hilsener
Frk. Fortuna
__________________________Frk. Fortuna
Flere har åbenbart svært ved at forstå hvad det er jeg virkelig mener med min artikel, for eksempel har jeg lige fået følgende e-mail,
"Kære Tim,
Jeg så lige din tossede artikel på LevLykkeligt, om at man har sex med sine egne tanker.
Hvad bliver der af energi, sexuel polaritet, modsætningen mellem maskulin-feminin energi?
Er energien kun tilstede ift. hvilke tanker, man tænker? (jeg tror, det er omvendt)
Og jeg tror nu personligt, det har noget at gøre med de blokeringer, der i takt med ens prægning har sat sig fast i kroppen - og de blokeringer går direkte ind & trigger den andens blokeringer, fordi de har deres helt eget liv & ved de kan bli' forløst, hvis man formår at forbli helt åben i den sexuelle aktivitet med den anden - og det ka' man sateme ikke gøre ved at onanere...der får man jo bare rejst en sexuel energi & så lader man den sive ud af en ventil...og så er man mer' afslappet!
Jeg syn's, du må argumentere lidt bedre for det ;-)
Og god masturbationslyst til dig!"
Det har fået mig til at indse at jeg måske ikke har været så god til at forklare hvad det er jeg mener i den artikel, så jeg prøver lige igen at sige det kortfattet...
Uden vores tanker og historier – hvad er der så? Så er der bare virkeligheden tilbage, det som er her og nu og for evigt, og som ikke kan beskrives med ord. Kald det Gud, ubegrænset kærlighed, energi, enhed, Kraften... Det er alt hvad der er, det er det som du og jeg og alt er... Og når vi ikke er knyttede til vores tanker og historier, når vi ikke tror på vores tanker, så oplever vi vores sande kærligheds-lyksaligheds-natur. Nogle af os oplever sådanne øjeblikke uden tilknytning til vores tanker når vi er fuldstændig tilstede i en smuk naturoplevelse, når vi danser, når vi leger med et barn, når vi er kreative... og rigtig mange af os oplever glimt af den tilstand når vi har sex. Og det er jo netop derfor så mange af os er så vilde med sex. Fordi den ”tankeløshed” som mange af os oplever når vi har sex giver os et glimt af vores sande natur.
Men hvorfor oplever vi så ikke vores sande kærligheds-lyksaligheds-natur hele tiden? Det gør vi ikke fordi vi er så knyttede til og identificerede med vores tanker. ”Det er rigtigt, det er forkert, det er godt, det er dårligt, det burde ske, det burde ikke ske” og så videre og så videre. Denne tilknytning til vores tanker og den stress og ubehag som den medfører tager vi også ofte med os ind i soveværelset, når vi har sex med vores partner. Nogle gange i så høj grad at vi slet ikke oplever det som virkelig sker, at vi slet ikke oplever os selv eller vores partner. Og det er derfor jeg – lidt i spøg – siger at ingen nogensinde har prøvet at have sex med et andet menneske.
Giver det mere mening?
Huuey, Tim det bliver bedre og bedre ;-) Altså Tim, mennesker er karakteriseret ved at være bevidsthed: dvs. at vi er i et FORHOLD til virkeligheden: vi har ikke en direkte tilgang til virkeligheden, ligesom dyr eller fx en plante som identiske med det de er, nemlig natur.Hvis vi også også var, eller kunne blive, identiske med noget, ville vi ikke være bevidste om det: ved en idiot at han er idiot? Hvis ja, så er han det ikke. Hvorfor? Fordi han i et forhold til etiketten "idiot" - og dermed ikke identisk med det.
Hvorhen vil jeg hen med det? Altså: Mellem os og verden er der altid et billede, en tanke osv. fordi vi er bevidsthed - også når vi danser, har sex eller hvor det ellers er at vi "oplever" at være tankeløse: men det er stadig tanker, blot er det tanker der fylder os med glæde - undertiden så meget så vi siger at "vi glemmer os selv".
Der er altså "virkeligheden i sig selv", som vi i egenskab af at være bevidste ikke har direkte tilgang til, og så "virkeligheden som den forekommer os"; populært kaldet subjekt-objekt relationen. Den virkelighed du taler om, fri for tanker, er nok mulig ... i en tilstand efter lobotomi.
Kh Frk. Fortuna
__________________________Frk. Fortuna
Hej venner, Det er også rigtigt hvad Sexperten FF siger at mange af os (i hvert fald delvis) ubevidst bruger sex til at forsøge at flygte fra ubehagelige følelser. Ganske lige som en alkoholiker eller narkoman bruger alkohol eller stoffer til at forsøge at flygte fra sin egen smerte. Det er derfor jeg nogle gange siger at ”sex er det største narkotika i vores samfund”. Men lige som med alkohol eller stoffer er den beruselse eller dulmen af smerte som sex med den motivation giver kun ganske kortvarig. Lige så snart flirten, sexakten, orgasmen er ovre vender smerten tilbage. Og måske endda med større kraft. Fordi man oven i den smerte som man oprindeligt prøvede at flygte fra så også har tilføjet den smerte der kommer af at dyrke sex – ikke med udgangspunkt i kærlighed (som er baseret på at man er hel som man er), men med udgangspunkt i frygt og smerte (som er baseret på en vrangforestilling om at man ikke er hel som man er). Hvis du kunne tænke dig at blive mere bevidst om hvilket udgangspunkt du dyrker sex fra kan du prøve at lade være med at dyrke sex i et stykke tid – f.eks. 3 måneder. Det vil sige inklusiv ingen masturbation, seksuelle fantasier, flirten, daten, osv. Hvis du har det dårligt med ikke at have sex, hvis du føler ubehag og smerte, irritation, mere stress og ængstelse, mm. – er det sandsynligvis et tegn på at du (i hvert fald delvis) bruger sex til at flygte fra en eller anden smerte. Hvis du har det helt fint med ikke at have sex, hvis du føler dig lige så glad og tilfreds som altid – er det sandsynligvis et tegn på at du ikke bruger sex som en flugt. Hvis du har det endnu bedre end du plejer ved ikke at have sex – er det sandsynligvis også et tegn på at du bruger sex til at flygte fra en eller anden smerte. Det kan være et tegn på at der er en kløft mellem dit generelle bevidsthedsniveau (som er mere funderet i ægte kærlighed) og det udgangspunkt som du dyrker sex fra (et bevidsthedsniveau som er funderet i en følelse af ufuldkommenhed). Og selvfølgelig er det heller ikke så sort-hvidt. For mange af os er det udgangspunkt som vi dyrker sex fra en blanding af ægte kærlighed og så et ubevidst forsøg på at dulme vores smerte. Men at prøve ovenstående eksperiment i nogle måneder med fuld bevidsthed på hvordan du har det med det kan virkelig være meget lærerigt! En af de ting man opdager hvis man virkelig dyrker ned i dette eksperiment og kombinerer det med god bevidsthedstræning er at sex er stærkt overvurderet i vores samfund! Man kan sagtens leve og være lykkelig uden at dyrke sex. Og man sagtens føle dyb kærlighed og intimitet og nærvær med andre mennesker uden at have sex med dem. For kærlighed og nærvær har ikke noget at gøre med hvad den fysiske krop gør eller ikke gør. Kærlighed og nærvær (enhed) er vores sande natur. Og når du virkelig ser det oplever du kærlighed og nærvær med alt og alle. Ekspedienten i Irma, bænken i parken, Jorden, træerne, HT-bussen... se det kan man kalde en orgasme der vil noget! Og når du ser og dvæler i din sande kærlighedsnatur bliver sex faktisk rimelig uinteressant. Det er som om du selv er solen og sexakten er en lille tændstikflamme. Jo du kan da godt gøre det, men gider man virkelig bruge tid og energi på det når alt er en stor kærlighedsorgasme fra morgen til aften...