Reikimester - Healer og Coach

Tålmodighed er en dyd

 Er det egentligt muligt at træne sig selv til at være mere tålmodig?

Heldige er de mennesker, som er født tålmodige – men selv den allermest tålmodige sjæl kan komme ud for situationer, hvor tålmodigheden trigges og forvandler sig til at være det fuldstændigt modsatte.

Utålmodighed kan vise sig på flere måder. Vi kan være utålmodige med andre mennesker eller med os selv. Vi kan f.eks. også være utålmodige efter at opnå noget specielt, som er det denne blog primært vil omhandle. Du kan dog også bruge nedenstående teknikker til, når du er utålmodig i andre forbindelser.

Det kan skifte
Nu er det vigtigt at forstå, at de fleste mennesker ikke pr. definition er udelukkende enten tålmodige eller utålmodige. Ofte vil det være sådan, at et menneske, som er meget utålmodig i nogle situationer, kan være så tålmodig i andre situationer, at han/hun selv forbavses over det. Det kan rent faktisk være sådan, at det menneske kan gå fra at være utålmodig i det ene øjeblik til at være meget tålmodig det næste.

Vi vil opnå noget uopnåeligt
Når vi er allermest utålmodige, kan det skyldes, at der er noget, vi gerne vil opnå, som ikke er inde for rækkevidde lige nu og her. Hvis det midlertidigt uopnåelige er noget meget vigtigt for vores daglige virke, kan det føre til bekymringer. Bekymringer kan medføre, at vi ligger vågne om natten fyldt med tanker om, hvad vi kan gøre for at opnå det nu. Med dette følger der en stresstilstand, og hvis vi først føler os stressede, er vi kommet ind i det hjul, vi ikke har lyst til at være i.

Universet* træner os
Udfordringen er, at når vi er utålmodige efter noget, kan det nogle gange skubbe det ønskede længere væk fra os. Hvis vi fokuserer for meget på at opnå noget, er det nemlig, som Universet* sørger for at trække det længere væk, så det bliver endnu mere uopnåeligt. Nu er det ikke sådan, at Universet* ønsker at straffe os – men blot ”træner” os i at blive mere tålmodige og at opnå den indre viden, at alt nok skal ordne sig til det bedste.

Neddæmpet utålmodighed fører til afklaring
Det kan også være Universets* måde at fortælle os, at det som vi er utålmodig efter, ikke er det allermest optimale for os. At der rent faktisk er noget bedre for os ”derude”.  

Først i det øjeblik, hvor vi neddæmper vores utålmodighed, bliver dette synligt for os, så vi enten opnår det, som vi hele tiden har stræbt efter – eller vi finder noget, som er endnu bedre for os.

Det kan nemlig sagtens være, at vi slet ikke kan forestille os lige nu, hvad det bedste for os er. At vi måske i virkeligheden går og er utålmodig efter noget, som bare vil gøre os endnu mere miserable og utålmodige efter at opnå noget helt andet.

Og hvordan kan vi så opnå denne tålmodighed?
Det er umuligt at komme med den ultimative løsning på dette. (Hvis jeg havde den, ville jeg aldrig selv hoppe ind i utålmodighedens fælde). Men her er nogle af de ting, hvad jeg selv har gjort i de situationer:

- Skaber jordforbindelse, så jeg er så lidt i mit hoved som muligt

- Sætter mig ned og lægger mærke til mit åndedræt, så jeg efterhånden bliver mere rolig

- Healer mig selv med Reiki

- Mærker efter, hvor utålmodigheden er i min krop

- Går ture i naturen eller arbejder i min have

- Laver øvelser, hvor jeg svinger med mine arme eller løber rundt.

- Skriger eller bokser ned i puder, så naboerne ikke bliver forstyrrede af det

Og allervigtigst:
Husker mig selv på de andre gange, hvor jeg har været utålmodig og så pludselig har fundet løsningen, fordi jeg har valgt at have tillid til, at Universet* fører mig det rette sted hen. (Du kan evt. skrive disse erfaringer ned på et papir). Hvis du tænker efter, vil du opdage, at der er faktisk mange gange, hvor du pludselig på magisk vis har mødt nogle mennesker eller er blevet ført af en bestemt vej, så du pludselig er afklaret.

Nøgleordet er tillid
Hvis vi har tillid til, at det bedste sker, har vi slet ikke brug for utålmodigheden.

Held og lykke med at opnå det, som er allerbedst for dig!

*Ordet "Universet" kan evt. byttes ud med et andet ord, som giver bedre resonans hos dig

Namaste

Reikimester Esther Økær

https://www.reikihealer.dk/

 

__________________________

Reikimester Healer og Coach Esther Økær, Greve
https://www.reikihealer.dk

Relaterede artikler efter område




Del indlæg

  • Google
  • Facebook
  • linkedin
  • twitter
Tålmodighed er en dyd, blog af Esther Økær