

Lykken handler ikke om perfektion. Faktisk handler lykken om lige det omvendte - for jagten på perfektionen er en dræber for din lykke.
Blandt andet fordi perfektionen levner sjældent plads til:
Men værst af alt kan jagten på perfektionen komme til at betyde mangel på personlig udvikling.
For i den personlige udvikling ligger der typisk et ønske om forandring. Et ønske om at ændre og forvandle - og gøre tingene bedre fremover.
Men for perfektionisten hænger det ikke sammen. For perfektionisten findes "bedre" ikke - der findes kun "godt nok". Og et ønske om at skulle gøre noget bedre end "godt nok" må derfor betyde, at der har været tale om fiasko.
En hverdag med mere lykke handler derfor i høj grad om, at du lukker ned for din indre perfektionist, og at du erstatter "god nok/godt nok" med et udtryk som "i orden".
Og så handler det mere end noget andet om, at du vælger at se hver dag som en ny begyndelse. En ny chance. En ny mulighed.
For at gøre tingene anderledes. For at gøre hver dag god og glad. For at give dig selv lov til at få mere lykke ind i din hverdag.
I stedet for dunk i hovedet over, at noget (endnu en gang) ikke er perfekt.
God - uperfekt og glad - weekend!
__________________________
Kommentarer
log ind eller opret konto for at skrive kommentarer